Bozcaada to 3 co do wielkości wyspa w Turcji, położona na morzu Egejskim, niedaleko cieśniny Dardanele. Wyspa miała różne nazwy, dzisiaj używa się w sumie trzech: Tenedos (z greckiego), Bozcaada oraz Bozca (skrót). Na wsypie dominują trzy rodzaje działalności gospodarczej: rybołówstwo, produkcja wina oraz turystyka.
Bozcaada słynie z winogron i win. 3/4 wyspy pokrywają winnice. W połowie XIXw wyspa eksportowała ok. 800 000 beczek wina rocznie, które uważane było za najlepsze we wschodniej części Morza Śródziemnego. Koniecznie wypróbuj!
Bozcaada w liczbach
- Powierzchnia wyspy: ok. 40km2
- Populacja – około 3000 osób, zmienia się to jednak sezonowo. W zimie część osób opuszcza wyspę i wraca wraz z początkiem sezonu turystycznego.
- Odległość od lądu – 6k


Jak się dostać na wyspę?
Na wyspę można dostać się promem z centrum Canakkale, lub oddalonego o 45km miasteczka Geyikli. Częstotliwość rejsów zależy od pogody i sezonu. W zimie z centrum Canakkale odpływa raz dziennie bezpośredni prom na Bozcaadę, a rejs trwa około godzinę.
Gdzie się zatrzymać?
Na wyspie popularne są butikowe hotele, ale jest też kilka hosteli i campingów. Ja zatrzymałam się na ADAcamp, gdzie można spać w namiocie, lub wynająć bungalow. Booking w Turcji jest zablokowany, a noclegów najlepiej szukać na agodzie, lub hotels.com. Ja nasz camping znalazłam akurat na instagramie i rezerwację robiłam poprzez wiadomość prywatną :).
Adacamp jest oddalony od centrum o jakieś 10 min jazdy autem (bez problemu za niewielką kwotę można wziąć taksówkę). W pobliżu znajduje się kilka ładnych plaż: Ayazma, Sulubahce,Habbele.


Obowiązkowo do zobaczenia/zrobienia!
Zobacz zachód słońca na Polente Feneri
Bozcaada to jedno z niewielu miejsc w Turcji, gdzie energię elektryczną uzyskuje się przy pomocy energii wiatru. Na wyspie cały rok jest wietrznie, więc warunki są idealne!
Najlepszy punkt na zachód słońca znajduje się właśnie w pobliżu wiatraków. Z centrum wyspy (koło portu) odjeżdzają mini busy, które zabierają turystów specjalnie na zachód słońca. Przejazd w dwie strony to około 20tl. To jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam! Miałam okazję zwiedzać wyspę poza sezonem, ale podejrzewam, że w szczycie sezonu musi być tam mnóstwo turystów!


Idź na spacer po centrum!
Na wyspie nie ma miast, czy wiosek. Cały teren to po prostu Bozcaada. Głównym punktem orientacyjnym i turystycznym jest port. Polecam przejść się i trochę pogubić w uliczkach centrum. Fani greckich klimatów będą zachwyceni! Taverny, biało niebieskie domki, wiatraki, a nawet Zorbę można usłyszeć w niektórych miejscach!


Wejdź na punkt widokowy z greckimi wiatrakami!
Trzeba się kawałek przejść pod górę, ale zapewniam, że warto! Wiatraki robią wrażenie, a widok na zamek i wyspę robi wrażenie! Po drodze widziałyśmy też sporo uroczych uliczek i „insta spotów” :P. Wejście na punkt rozpoczyna się od parkingu Tas Ocagi Otoparki. Wszystko jest zaznaczone na mapce!


Spróbuj lokalnych dżemów!
Na uwagę zasługują też sorbety i dżemy produkowane, w niewielkich ilościach z kwiatów maku uprawianych na wyspie. Sprzedawane są większości turystom, ale to bardzo fajna „pamiątka”. Ja się skusiłam na dżem z hibiskusa, z POMIDORÓW, truskawkowy i coś ala karmel 😀 Taki mały słoiczek kosztował około 5zł.


Wypróbuj lokalnego wina!
To chyba nie wymaga komentarza, wyspa słynie z wina, więc to punkt obowiązkowy! W centrum jest kilka miejsc, gdzie można kupić różne rodzaje wina 🙂
Przejdź się po plaży Sulubahce/Habbele.
Plaża jest dość rozległa, piasek drobny i przyjemny, a woda we wrześniu była ciepła i przezroczysta!



Wejdź do Bozcaada Castle, zamku bez nazwy!
Nie wiadomo dokładnie, kiedy i przez kogo po raz pierwszy zbudowano zamek Bozcaada. Zamek został gruntownie wyremontowany przez Fatiha Sultana Mehmeta. Kiedy wyspa została odebrana Wenecjanom w 1657 roku, zamek ponownie przeszedł gruntowne naprawy. Z inskrypcji wynika, że zamek został przebudowany w 1815 roku za panowania Mahmuta II. Ostatnie odrestaurowanie miało miejsce w 1996 roku przez Ministerstwo Kultury i Turystyki.
Stworzyłam dla was mapkę na której zaznaczone są wszystkie najważniejsze miejsca 🙂